Panheel - 11 december 2025 - De werkzaamheden aan de oude sluiskolk van Panheel lagen mooi op schema. Maar bij het droogzetten van de kolk bleek er onder water meer schade te zijn dan gedacht. Rijkswaterstaat en aannemersconsortium Orion verwachten dat de kolk door extra werkzaamheden pas begin maart 2026 weer open kan. Ondertussen blijft de nieuwe sluiskolk (Panheel Zuid) in gebruik en kunnen schepen doorvaren.

Eerder in 2025 startte de aannemer met de werkzaamheden aan de deuren en draaipunten van de deuren aan zowel het bovenhoofd als het benedenhoofd. Hiertoe werd de kolk drooggezet en werden beide deuren uitgehesen. De aannemer inventariseerde eventuele andere schade.
Daarbij bleek dat de 100 jaar oude kolk op meerdere punten er slechter aan toe is dan gedacht. De vastgestelde schade bestaat onder meer uit corrosie aan de slagstijlen, betonschade aan de sluishoofden en ernstig beschadigde hoeklijnen door betonuitspoeling en aanvaringen in het verleden.
Het is heel belangrijk dat deze schade hersteld wordt voordat de kolk weer in gebruik genomen wordt. De aansluiting van de deuren op de betonmuren blijkt namelijk niet meer waterdicht te zijn, wat de dragende constructie verzwakt. Enkel het plaatsen van nieuwe deuren is dus niet voldoende.
Voor een goede afdichting is het noodzakelijk dat ook onderdelen als de hoekprofielen op de muren vervangen worden. De deuren sluiten dan weer volledig aan op de betonmuur en lekken geen water meer.
Omdat de sluiskolk nu droog staat en de deuren al verwijderd zijn, voert de aannemer meteen ook deze reparaties uit. Dit betekent dat de oude sluiskolk langer gestremd is.
Orion verwacht nog tot 5 maart 2026 nodig te hebben om de aanvullende werkzaamheden af te ronden. De eerdere werkzaamheden zijn grotendeels uitgevoerd. Sluis Panheel Zuid blijft tijdens deze periode beschikbaar voor de scheepvaart.
Op maandag 6 oktober jl. gaf Rijkswaterstaat bij sluis Panheel - die dit jaar 100 jaar oud is - het officiële startsein voor project Tilburg 3: een van de grootste renovatieprojecten van sluizen, bruggen en waterreguleringswerken in Zuid-Nederland. Met dit meerjarige project wordt tot en met 2032 gewerkt aan het toekomstbestendig maken van de vitale waterinfrastructuur in Noord-Brabant en Midden-Limburg.
Bron: Rijkswaterstaat/foto: © Rijkswaterstaat